Dach zielony jest układem funkcjonalnym, w którym należy zachować równowagę pomiędzy ilością wody zachowanej na potrzeby wegetacji roślin oraz nadmiarem wody odprowadzanej do systemu odwodnienia. Innymi słowy dach zielony jest urządzaniem hydrotechnicznym, które służy do gospodarowania wodą opadową, co jest szczególnie istotne na terenach zurbanizowanych.
Z czego powinien być wykonany drenaż na dachu zielonym?
Warstwa drenażowa na dachu zielonym najczęściej wykonywana jest z profilowanych mat kubełkowych z tworzyw sztucznych o różnej wysokości i układzie profili bądź z kruszyw mineralnych (np. żwir, grys kwarcytowy, grys bazaltowy) lub sztucznych (keramzyt, grys ceglany).
Maty drenażowe kubełkowe produkowane są z tworzyw sztucznych z recyklingu. Na polskim rynku dostępne są maty o różnej wysokości, w zależności od przeznaczenia – na dachach ekstensywnych i półintensywnych stosowane są najczęściej maty o wysokości 2 cm, natomiast na dachach intensywnych maty kubełkowe o wysokości 4 cm i więcej. Zaletą mat kubełkowych jest łatwość instalacji, niski ciężar i poręczny format (w postaci arkuszy lub rolek). Sprawia to, że projektanci i wykonawcy chętnie korzystają z takiego rozwiązania, mimo iż nie zawsze należy ono do najtańszych.
Drenaż w postaci kruszyw można zastosować w sytuacji, gdy pozwalają na to warunki techniczne (obciążenie konstrukcji, spadek dachu) oraz logistyczne (dostęp do strefy rozładunku). Zaletą kruszywa jest możliwość prowadzenia ciężkich robót po jego ułożeniu, bez konieczności specjalnego zabezpieczenia przed obciążeniem. Drenaż z kruszywa umożliwia ponadto swobodne kształtowanie grubości warstwy drenażowej w przypadku, gdy w niedużej odległości chcemy posadzić rośliny wymagające różnej miąższości podłoża.
O czym warto wiedzieć planując zakup drenażu?
Laboratorium Dachów Zielonych oferuje szeroki wybór mat drenażowych. Ich cena zależy między innymi od surowca z jakiego są wytworzone, wysokości, wagi i odporności na ściskanie, kraju pochodzenia, a także od czynników marketingowych. W przypadku drenażu z kruszyw do ceny zakupu należy doliczyć koszt dostawy, ewentualnego opakowania i transportu pionowego na dach. W kalkulacji ilościowej należy uwzględnić współczynnik zużycia charakterystyczny dla danego typu drenażu.
Przy podejmowaniu decyzji o wyborze drenażu na dach zielony warto również wziąć pod uwagę koszty i czas jego magazynowania na budowie. Maty drenażowe wymagają ochrony przed promieniowaniem UV i trzeba je wbudować możliwie jak najszybciej, natomiast kruszywo jest zdecydowanie bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Nie bez znaczenia są ponadto koszty transportu pionowego i poziomego na miejsce instalacji oraz utylizacji resztek drenażu po zakończeniu robót. Drenaże z tworzywa zajmują relatywnie mało miejsca i są łatwe w przenoszeniu, ale ich utylizacja i wywiezienie kosztuje stosunkowo dużo. Drenaże z kruszyw są ciężkie i trudne do rozwożenia, ale ich utylizacja jest mniej problematyczna.
Niezależnie od rodzaju drenażu na dach zielony cena nie powinna być podstawą jego wyboru. Najważniejszym kryterium powinny być uwarunkowania techniczne i logistyczne zielonego dachu.