Dlaczego rozchodnik dobrze sprawdza się na zielonym dachu?

Rozchodnik to roślina, która zdobywa coraz większą popularność w zakresie zastosowań na dachach zielonych. To roślina o niewielkich wymaganiach glebowych, wysokiej odporności na suszę oraz zdolnością do oczyszczania powietrza. Podpowiadamy, dlaczego jeszcze rozchodnik jest tak doskonałym wyborem dla zielonych dachów.

Oszczędna gospodarka wodna

Rozchodniki (Sedum) są bylinami niezwykle odpornymi na niedobór wody i składników mineralnych w glebie, dlatego dobrze radzą sobie na stanowiskach suchych oraz mocno nasłonecznionych. Rozchodniki należą do rodziny roślin gruboszowatych, które są przystosowane do oszczędnej gospodarki wodnej. A to wszystko dzięki szczególnemu typowi fotosyntezy, nazywanej CAM (crassulacean acid metabolism).

Fotosynteza CAM różni się od klasycznej fotosyntezy C3 i C4 głównie tym, że proces wiązania dwutlenku węgla z wodą zachodzi głównie w nocy. Dzieje się tak, ponieważ rośliny CAM zamykają swoje aparaty szparkowe – struktury odpowiedzialne za wymianę gazową – podczas dnia, aby zminimalizować straty wody przez transpirację. Nocne otwieranie aparatów szparkowych pozwala na pobieranie dwutlenku węgla bez ryzyka nadmiernego odparowywania wody. Fotosynteza CAM to unikalny proces, który pozwala rozchodnikom przetrwać w ekstremalnych warunkach, takich jak susza czy duże nasłonecznienie.

Jak sadzić rozchodniki na zielonym dachu?

Do nasadzeń na dachach ekstensywnych lepiej sprawdzają się niewielkie sadzonki uprawiane w paletach rozsadowych, tzw. multiplatach. Mniejsze sadzonki cechują się większą witalnością i łatwo adoptują się do nowych warunków siedliskowych. Rozchodników na zielonych dachach nie trzeba nawadniać ręcznie, gdyż są odporne na suszę i pobierają oraz magazynują wilgoć z opadów atmosferycznych. Najlepszymi miesiącami do rozsady bądź wysiewu rozchodników jest okres od kwietnia do czerwca oraz od września do listopada.